Jihomoravským krajem po blízkém okolí Brna

Z Veverské Bítýšky přes Rosice a Oslavany do Rajhradu.
Jihomoravský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Tentokrát se podíváme do Jihomoravského kraje.

Jak se mlela mouka před 100 lety - napoví v Jarošově mlýně...

Výlet započneme v Brně, odkud se kolem Brněnské přehrady a hradu Veveří dostaneme do Veverské Bítýšky. Na Bílém potoku navštívíme technickou památku Jarošův mlýn. Během zajímavé prohlídky celé budovy se dozvíme nejen, jak se na mlýně žilo, ale seznámíme se také s procesem výroby mouky na zachovalých strojích a zařízeních. Při prohlídce mlýna se vrátíme do starých časů, do doby, kdy řemeslo mělo zlaté dno, kvalita řemeslné práce byla samozřejmostí, lidé si vážili práce druhých a dovedli ji náležitě ocenit.

Rosický zámek je dosud neobjevený klenot...!

Z Veverské Bítýšky přejedeme do nedalekých Rosic, kterým dominuje renesanční zámek. Ten patří mezi nejzachovalejší zámecké stavby této epochy u nás a přestavbou gotického hradu ho vybudoval rod Žerotínů. Z tohoto období se na nádvoří zámku dochovaly arkády a v celé budově větší množství renesančních ostění, vstupů a oken. Prohlídkové trasy zahrnují sály reprezentačního patra, výstavu hraček, výstavu rosického skla nebo podzemní objekt – kryt civilní obrany. Přístupná je rovněž zámecká zahrada.

Technická památka - těžební věž Kukla...

Z městečka Rosice pokračujeme do Oslavan, kde se nachází rozsáhlý areál bývalého kláštera přebudovaného na renesanční zámek s velkým arkádovým nádvořím a 2 expozicemi. Na okraji města se nachází důl Kukla, kde se v letech 1865-1986 těžilo černé uhlí. V roce 2012 byla těžní věž dolu nově otevřena jako atraktivní technická památka s interaktivní náplní. Je určena všem milovníkům industriálních památek a také návštěvníkům vyhledávajícím zábavu a adrenalinové zážitky. Velkou předností věže je panoramatický výtah - v nejvyšším patře se naskytne výhled po širokém okolí. Odvážní návštěvníci se zde mohou projít po skleněné podlaze, která zakrývá otvory po těžním stroji. Ke zhlédnutí je také netradičně ztvárněné muzeum s hrdiny a artefakty oslavanských pověstí, z terasy věže lze pozorovat dění v přilehlém zábavním parku Permonium nebo sjet lanovkou ve výšce 11 m do volného prostoru, což je adrenalinová aktivita pro sportovně založené návštěvníky.

Po cestě zpět do Brna doporučujeme krátkou zastávku u románského kostela v Řeznovicích, případně v Ivančicích, kde se v objektu Staré radnice nachází jak Památník Alfonse Muchy, tak expozice dalšího rodáka – herce Vladimíra Menšíka.

Na závěr trochu duchovního zklidnění - Růže nebeská v Kounicích a klášter v Rajhradě...

Z Ivančic pokračujeme přes Dolní Kounice (kolem přístupné zříceniny kláštera Rosa coeli, synagogy a zámku na kopci nad městem) do Rajhradu, kde si v tamním benediktinském klášteře prohlédneme některou z expozic Památníku písemnictví na Moravě (včetně nádherné historické knihovny) a také interiér klášterního kostela, který je dílem J. B. Santiniho.

Následně se vrátíme zpět do Brna. Celodenní okruh měří cca 90 km.

Fotogalerie