Hrady a zámky v Českém ráji, které musíte navštívit!

V dnešním výletu po Libereckém kraji navštívíme hrad Valdštejn, osvěžíme se kávou v zámeckém hotelu Hrubá Skála a prohlédneme si i zámek v Lomnici nad Popelkou.
Liberecký kraj
  • Na kole
  • Autem

Výlet do Českého ráje by měl (alespoň jednou) podniknout každý. Nejen kvůli jeho skalním městům, ale také kvůli krásným hradům a zámkům. A že jich tady je! Abyste příště, až se vás na ně někdo zeptá, nejmenovali jen notoricky známou zříceninu hradu Trosky, přijměte naše pozvání a pojďte se podívat, jaké další skvosty ukrývá.

První zastávka: Hrad Valdštejn

Když budete poblíž Turnova, nikam se nežeňte! Jinak hrozí, že minete naši první zastávku, kterou je nedaleký hrad Valdštejn. Toto sídlo vybudovali už ve 13. století předci rodu Valdštejnů a najdeme ho stát na poměrně výrazném bloku skal, ze kterých je dokonalý rozhled do okolní krajiny.

V 15. století byl hrad majiteli opuštěn a chátral. Dokonce byl poškozený požárem. Tohle období "temna" naštěstí netrvalo dlouho a o hrad se (opět) začali jeho vlastníci starat.

Koho příliš neuspokojuje popocházení po hradním nádvoří (ač s krásným výhledem), toho vyšleme na prohlídku klasicistního domu s dobovými interiéry nebo barokní kaple sv. Jana Nepomuckého. Zajímavý je také tzv. biliární sál nebo romantický palác. Naplánujete-li si svou návštěvu s dostatečným předstihem, zúčastníte se i některé z mnoha kulturních akcí, které se na Valdštejně během roku konají (najdete je na webu hradu). Nedaleko hradu se nachází krásně zachovaný Kopicův statek, dějiště natáčení několika filmových pohádek, a nevynechejte ani soubor reliéfů vytesaných do blízkých pískovcových skal.

Druhá zastávka: Zámek Hrubá Skála

Jakmile se dosyta vynadíváte na to, co všechno vám Valdštejn a okolí nabízí, přesuňte se jen o pár kilometrů dál, kde na vás čeká zámek Hrubá Skála. Ač to kvůli jeho upravenému romantickému vzhledu na první pohled nevypadá, jeho historie sahá až do poloviny 14. století. Asi nikoho nepřekvapí, že ho nechal taktéž vybudovat rod Valdštejnů. Kvůli krásným výhledům si ho oblíbili Bedřich Smetana s Josefem Mánesem.

Kromě letních prázdnin v něm ale nejsou žádné prohlídkové okruhy. Slouží totiž jako hotel. To ale vůbec ničemu nevadí, jelikož při pití kávy na zámecké terase budete mít krásný výhled na pískovcové skály nebo protější Kozákov a ze zahrady na nedalekou zříceninu hradu Trosky. V okolí jsou krátké i delší procházkové okruhy po malebném Hruboskalsku a pokud to termín a situace dovolí, doporučujeme návštěvu Řezníčkovy vily přímo v Hrubé Skále pod zámkem, kde sídlí obecní úřad a po dohodě je možné si prohlédnout část interiérů včetně vyhlídky z věže.

Třetí zastávka: Zámek Lomnice nad Popelkou

Asi dvacet minut jízdy od Hrubé Skály je zámek Lomnice nad Popelkou. Cestou můžete podniknout ještě 2 odbočky z trasy - do Rovenska pod Troskami, kde se nachází zvonice s obrácenými zvony, nebo na vrch Tábor (678 m. n. m.) s rozhlednou.

Ale zpět k Lomnici nad Popelkou. Původně zde stála tvrz ze 13. století, která se postupně proměnila v další valdštejnský zámek. Později ho nechal do dnešní podoby upravit rod Morzinů.

Dnes zámek slouží jako čilé kulturní středisko. Pravidelně se v něm pořádají koncerty, přednášky a další společenské akce, během kterých si trochu rozšíříte obzory. Děti určitě zaujme bohatá expozice loutek. Tu doplňují další krátkodobé výstavy, workshopy a setkání (např. Suchárkova cesta zámkem, Tovaryšem čtvera řemesel...). Rozhodně tedy nepůjde o statický zážitek, během kterého byste si nemohli nic vyzkoušet.

To ale není to jediné, co je v Lomnici nad Popelkou k vidění. Komu zůstane trocha času, ten se může jít podívat do Městského muzea a galerie, nebo k roubeným domkům na Karlově. 

Délka tohoto výletu je pouhých 30 km, takže ji tentokrát doporučujeme také cyklistům.

 

Fotogalerie