Hrad Valdštejn

Speciální prohlídky hradu s loupeživým rytířem nebo princeznou.
Liberecký kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky

Historie hradu Valdštejna sahá až do 2. poloviny 13. století a řadí se tak mezi nejstarší hrady Českého ráje. Hrad získává své jméno podle umístění. Byl postaven na třech skalních blocích uprostřed lesů, vžil se tak pro něj název Waldenstein, neboli Lesní kámen. Založil ho rod Markvarticů a podle nově vzniklého hradu si začínají říkat Valdštejnové.

Nejbouřlivějším obdobím pro hrad bylo 15. století a doba husitských válek. Hrad často střídal majitele nebo spíše držitele. Vystřídalo se zde několik významných husitských hejtmanů. Například bratři Bartoš a Bernard z Valečova nebo Jan Čapek ze Sán či Jan Talafous. Během druhé poloviny 15. století se hradu zmocnili loupeživí rytíři. A právě do tohoto období se na hradě Valdštejn můžete vypravit spolu s jedním z nich v červenci a srpnu každé pondělí a čtvrtek v 11:00 a ve 14:00 hodin. Prohlídka je vhodná pro děti. Zvládnou uhodnout rytířovo jméno, pomohou mu se zlomením kletby, která ho drží v naší době a najdou dávno ztracený poklad? To se dozvíte jen, pokud navštívíte hrad Valdštejn.

Vstupné: dospělí 90 Kč, děti, studenti a senioři 60 Kč, rodinné vstupné 240 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

Prohlídky hradu s princeznou Kateřinou

Mezi všemi významnými majiteli hradu máme i jednu ženu. Byla jí Kateřina ze Strážnice. Je o ní známo, že byla milenkou syna krále Jiřího z Poděbrad, Hynka z Minstenberka. Ten jí velice miloval a věnoval jí nejen hrad Valdštejn, ale i řadu krásných rodinných šperků.

Právě princeznu Kateřinu můžete na hradě potkat každou středu v červenci a srpnu od 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Vydat se s ní můžete nejen za ztracenými šperky a poklady, ale i za postavami z pověstí Českého ráje. Prohlídka je vhodná i pro nejmenší návštěvníky.

Vstupné: dospělí 90 Kč, děti, studenti a senioři 60 Kč, rodinné vstupné 240 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.

V blízkém okolí hradu Valdštejna můžete navštívit další 4 památky zapojené do projektu Objevuj památky: synagogu v Turnově, zámek Hrubou Skáluzámek Humprecht nebo komendu a muzeum Český Dub.

Fotogalerie