Hrad Střekov

Pozůstatky středověkého hradu vévodí kopcovité krajině a zrcadlí se v hladině Labe.
Ústecký kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Hrad Střekov byl postaven v roce 1316, aby chránil důležitou obchodní cestu do Německa. Jeho zřícenina je dnes jednou z nejnavštěvovanějších památek severních Čech. Přijďte se pokochat velkolepým výhledem, který J. W. Goethe označil jako „jeden z nejkrásnějších ve střední Evropě", a prohlédněte si pozůstatky pevnosti i historickou expozici středověkých zbraní a zbroje. 

Objekt vlastního hradu, dnes romantická zřícenina, je poměrně dobře zachován, přestože byl během své historie několikrát zpustošen. Hrad utrpěl velké škody během Třicetileté války, kdy byl pro svou strategickou pozici střídavě obsazován císařskými, saskými a švédskými vojsky, a za Sedmileté války, kdy byl obléhán rakouskou a pruskou armádou. Do dnešní doby se dochovaly některé jeho původní části - Věžový palác, spojovací chodba, rekonstruovaný Rytířský sál, přízemí tzv. Velkého stavení a několik dalších místností. Dramaticky vzhlížející siluetu hradu na vysoké čedičové skále je vidět ze vzdálenosti několika kilometrů.

K nejvýznamnějším majitelům hradu patřili od roku 1563 Lobkowiczové, kterým byl Střekov i s ostatním majtekem zkonfiskován nacisty, později komunistickou vládou a v restituci navrácen až na počátku 90. let. 

V 19. století - v období romantismu - ožil hrad významnými návštěvami a celkově rozvojem turistiky. Vznikla tu výletní restaurace a cestu na hrad si našla řada významných osobností - např. J. W. Goethe, R. Wagner, K. H. Mácha, K. May a další básníci, spisovatelé či malíři. Přijeďte se podívat i Vy!

Fotogalerie