Hrad Ledeč nad Sázavou

Hrad, který se dostává na zasloužené výsluní mezi ostatními hrady.
Kraj Vysočina
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Ledečský hrad, patřící mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách, se hrdě vypíná nad řekou Sázavou a stejnojmenným historickým městečkem. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů (Trčkové z Lípy, Lobkowiczové, z Enkenfurtu, Thunové), kteří přestavovali původně gotický hrad na renesanční a barokní zámek. Pustnoucí a zadlužené panství prodal v roce 1753 Ignác z Kochu císařovně Marii Terezii, za které zde vznikla kasárna; panovnice později zámek darovala Ústavu zchudlých šlechtičen z Prahy. Roku 1879 město zachvátil tři dny trvající požár, který poškodil i zámecké budovy. Koncem 1. světové války přešlo panství včetně zámku do správy státu, později Čsl. státních lesů, které objekt využívaly jako kanceláře a byty.

Tato opomíjená kulturní památka se znovu probouzí ze staletého spánku a strhává na sebe zaslouženou pozornost. Hrad se stává oblíbeným místem domácích a zahraničních filmových štábů, o čemž svědčí natáčení historických filmů a především pohádek – např. Bídníci, Kletba bratří Grimmů, D´artagnan a tři mušketýři, Faust, Královská aféra, Micimutr, Šťastný smolař, Anděl Páně 2, Krakonoš, Čertí brko…

Přijďte i vy na návštěvu a posuďte sami, jakým honosným šlechtickým sídlem tento hrad býval. Zveme Vás na prohlídku monumentální středověké architektury, která se v běhu časů vyvíjela od rané gotiky až do barokního zámeckého rázu. Nabízíme Vám komentované prohlídky hradních prostor, několik muzeí a výstav (Městské muzeum s expozicí o historii města a řemeslech na Ledečsku;  Muzeum historických hodin, Muzeum Jaroslava Foglara, expozice bydlení z 50. let minulého století, tzv. retrobyt a výstava plyšových medvídků – největší v České republice). V neposlední řadě můžete vystoupat na hradní věž, ze které jsou úchvatné výhledy na město a krajinu protknutou řekou Sázavou.

Fotogalerie