Hrad a zámek Bor

Areál je učebnicí stavebních slohů od gotiky po 19. století.
Plzeňský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Hrad a zámek Bor, v majetku města, prochází už několik let zásadní rekonstrukcí a památka se postupně obléká do nového hávu. Tento původně středověký vodní hrad pánů ze Švamberka, kteří zde sídlili plných 400 let a dali objektu určující pozdně gotickou podobu, získal současný vzhled při romantické přestavbě na pseudogotický zámek. Od roku 2003 je objekt vyhledávaným turistickým cílem a místem konání mnoha akcí.

Nejvýraznějším pozůstatkem vodní pevnosti i pozdějšího hradu je mohutná válcová věž se zdmi o síle až 3,5 metru. Gotický hrad se sice z větší části zachoval v původním rozsahu, ale byl pozdějšími přestavbami natolik pozměněn, že je dnes téměř nemožné určit jeho původní podobu. Poslední velká přestavba proběhla v 19. století v romantickém historizujícím duchu. Staré budovy ozdobilo cimbuří, věžičky, falešné střílny či nová okna. Zámek je stavebním unikátem, neboť se v nedotčeném stavu zachovala podstatná část středověkých hradních prvků. Je tak významným dokladem vývoje hradní architektury v Čechách a její přeměny v pohodlný zámek.

Součástí prohlídky přízemí paláce je hradní kaple sv. Vavřince a Švamberský sál se sklípkovou klenbou, ve kterém se nachází repliky dobových zbraní a zbroje, dobového oblečení, keramiky, skla a také cínového nádobí.  Dále vede trasa do 1. patra zámeckého křídla - do předsálí, zámeckých salónků a velkého klasicistního sálu. Odtud přes kůr kaple sv. Vavřince pokračuje do věžního křídla, kde se nachází obrazová galerie čtyř posledních generací rodu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg, salónek grafik a v závěru následuje výstup po 117 schodech na 30 metrů vysokou věž, odkud se nabízí krásný výhled do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Fotogalerie