Horní synagoga Mikulov

Expozice Rabi Löw a židovská vzdělanost na Moravě
Jihomoravský kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Pěšky
  • Vlakem

Jediná na Moravě dochovaná synagoga tzv. polského typu a poslední existující mikulovská synagoga pochází ve svém jádru z poloviny 16. století a z důvodu nutné orientace vůči světovým stranám byla v ulici vystavěna na koso. Její podobu nejvíce pozměnila zásadní přestavba v barokním slohu - po velkém požáru města v roce 1719, která synagoze vtiskla její dnešní podobu. Na přestavbě se patrně podílel tehdejší dietrichsteinský architekt J. Ch. Oedtl, který řídil i přestavbu zámku. Zároveň byl malbami a barokní štukaturou velmi bohatě vyzdoben interiér synagogy.

Poslední úpravy v 19. století se dotkly již jen detailů, především oken. Svůj účel přestala synagoga plnit po okupaci pohraničí v říjnu 1938. V roce 1960 se majitelem synagogy stal stát, budova ale chátrala. V 70.– 80. letech 20. století přistoupil nový vlastník – Regionální muzeum v Mikulově –  k náročné a dlouhotrvající rekonstrukci, po jejímž dokončení byla Horní synagoga počátkem 90. let zpřístupněna veřejnosti. V současné době je zde umístěna expozice s názvem Rabi Löw a židovská vzdělanost na Moravě. Příležitostně se zde konají výstavy, koncerty a jiné kulturní akce.

V blízkosti synagogy se nachází další židovské památky města - hřbitov nebo mikve. Bývalou židovskou čtvrtí zájemce o historii této komunity v Mikulově provede naučná stezka, kterou tvoří - zhruba na kilometrové trase - 14 zastavení.

 

Fotogalerie