Do Třebíče na výstavu tvorby Ladislava Nováka

Výstava s názvem Ladislav Novák 1925-1999 připomene 20. výročí úmrtí třebíčského výtvarníka

  • zamek-trebic-uvodni.jpg

V termínu od 28. června do 6. října zve Muzeum Vysočiny Třebíč do prostor zámku na výtvarnou výstavu Ladislav Novák 1925-1999. Touto výstavou si připomínáme dvacáté výročí úmrtí významného třebíčského výtvarníka, autora poezie i prózy, představitele surrealismu, ale také pedagoga třebíčského gymnázia.

Ladislav Novák (4. srpna 1925, Turnov – 28. července 1999, Třebíč) se v českém umění 2. poloviny 20. století prosadil na poli literárním i výtvarném. Třebíč, ve které umělec prožil většinu svého života a kde většinu svých děl vytvořil, je s ním neodmyslitelně spjata a Novák patří k jejím nejvýznamnějším osobnostem.

Výstava je koncipována jako průřez Novákovou tvorbou. Návštěvníci se mohou seznámit s objekty z přelomu 50. a 60. let, s pracemi na papíře na pomezí literárního a výtvarného díla, s jeho vlastními technikami alchymáže, topologické kresby, veronáže, dále s froasážemi, které v jeho tvorbě dominují, a s litými tušemi, jimž se věnoval v posledním roce života.

Vystavená díla pocházejí ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč, Musea Kampa, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a od soukromých sběratelů.

V Muzeu Vysočiny Třebíč můžete současně s výše rozvedenou výstavou navštívit také stálé expozice a další krátkodobé výstavy.