Do Rymic za životem a řemesly našich předků

Jedinečnou atmosféru dávno zašlých časů zažijete v Muzeu v přírodě Rymice.

Zlínský kraj
  • Kroměříž
  • Autem
  • Na kole

Unikátnost spočívá v tom, že všech sedm objektů lidové architektury stojí na svém původním místě. Převezen byl pouze větrný mlýn z nedalekých Bořenovic. Prohlédnete si chaloupky s doškovými střechami, dozvíte se mnoho zajímavostí o životě a práci našich předků na východní Hané v posledních dvou staletích. Navštívit můžete kovárnu, sedlářskou dílnu či větrný mlýn. Součástí areálu je renesanční tvrz, kterou mimo jiné vlastnil i slavný vojevůdce z doby třicetileté války Albrecht z Valdštejna. Získáte tak informace nejen o hospodaření prostých lidí, ale také vrchnosti.

Vybrat si můžete ze dvou návštěvnických tras. Okruh I. (Hejnice) vás zavede mezi chalupnická stavení, kde si prohlédnete jejich interiéry, a větrný mlýn s konstrukčními prvky z konce 18. století. Jedná se o kládový (německý, beraní) větrný mlýn, který byl v provozu ještě za druhé světové války. Okruh II. (tvrz a náves) vás seznámí s venkovskými řemesly a nabídne prohlídku panského sídla, v němž se nachází expozice Brázdou času, která přibližuje duchovní, sociální a hospodářské poměry venkovského lidu na Hané. Navazuje na ni expozice z dějin obce s řadou archeologických nálezů z okolí. Tvrz obklopuje nově zrekonstruovaný hospodářský dvůr. Najdete v něm turistické zázemí a expozici Od kvásku ke klásku, jež ukazuje tradiční postupy spojené s výrobou chleba.

Během roku se v muzeu v přírodě konají tematické pořady, které se pojí se zvykoslovným rokem, tradičními řemesly, zemědělstvím či historickými událostmi. V lidových stavbách a jejich okolí probíhají rovněž školní vzdělávací programy zaměřené na včelařství a bylinky.

Muzeum v přírodě Rymice je součástí Muzea Kroměřížska. Jeho hlavní budovu najdete přímo v historickém srdci Kroměříže na Velkém náměstí. Zaujme vás velkou rozmanitostí stálých expozic, budovu si můžete projít doslova od sklepa po půdu. Vyrazte i do nedalekých Velkých Těšan, kde je k vidění větrný mlýn německého typu s celodřevěnou otočnou konstrukcí, který se pro svou autenticitu stal v roce 2014 národní kulturní památkou.