Do Olomouce na výstavu Olomoucký orloj

500 let od první písemné zmínky o orloji
Olomoucký kraj
  • Na kole
  • Autem
  • Vlakem

Olomoucký orloj / 500 let od první písemné zmínky

4. října 2019 až 5. ledna 2020

Unikátní výstavu připravilo Vlastivědné muzeum v Olomouci k půltisíciletému výročí první známé písemné zmínky o olomouckém orloji. Výstava návštěvníkovi představí umělecké i technické součásti orloje z různých etap jeho vývoje a celou řadu obrazových, písemných i plánových dokladů z minulosti této významné památky, která je výraznou dominantou města Olomouce.

„Olomoucký orloj je vynikající značkou, podobně jako pařížská Eifellova věž či benátské gondoly. Vždy si s hrdostí vybavím slova renesančního vzdělance Štěpána Taurina, který ve své chvále Olomouce napsal: ‚Cizí kupci, kteří prošli velkou část světa, (takové hodiny) slavnostně toliko Olomouci přisuzují.‘ My sice víme, že astronomickými hodinami se může pochlubit i pár dalších měst v Evropě, ten olomoucký orloj máme ale přeci jen nejraději. Je krásný, pamětihodný a je náš…,“ uvedl k tomuto  jubileu Miroslav Žbánek, primátor statutárního města Olomouce.

„Myslím, že podobné stavby se rodí jen zcela výjimečně. Nejsou totiž pouhým výplodem bezchybných výpočtů, ale projevem umění a víry, která dokáže i strojům vdechnout život,“ míní hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

https://www.vmo.cz/vystavy/170/olomoucky-orloj--500-let-od-prvni-pisemne-zminky

 

Fotogalerie