Broumovský klášter láká na kopii Ďáblovy bible

Zavítejte do malebného Broumovska – kraje pískovcových skal a barokních památek. Jednou z nich je právě klášter Broumov, národní kulturní památka, která si pro návštěvníky na letní období připravila hned několik specialit.

Královéhradecký kraj
  • Broumov
  • Adršpach
  • Autem
  • Vlakem

Nejvíce pozornosti v letní kulturní nabídce broumovského kláštera přitahuje kopie největší rukopisné knihy na světě – Codex Gigas neboli Ďáblova bible. Kniha opředená tajemstvím, která váží 75 kilogramů a na výšku měří téměř 1 metr, je během července a srpna vystavena na prohlídkovém okruhu.

Ďáblova bible byla sepsána počátkem 13. století v podlažickém klášteře a v letech 1477–1593 byla uložena v broumovském klášteře. O rok později byla převezena do Prahy, odkud byla ukořistěna švédskými vojsky během třicetileté války. Od té doby se rukopis nachází v Královské knihovně ve Stockholmu. Kopii Ďáblovy bible je možné spatřit během speciálních prohlídek (každý den v 10, 13 a 16 hodin) nebo krátce při prohlídce klasického okruhu broumovského kláštera.

Na Ďáblovu bibli se také zaměřují letošní kostýmované Noční hrané prohlídky. Ty zahrnují prostory klasického prohlídkového okruhu i klášterního sklepa a věnují se právě příběhu této nevšední knihy. Noční hrané prohlídky je možné navštívit vždy v pátek a v sobotu po celý červenec a srpen, poslední se pak odehrají v pátek 2. a v sobotu 3. září. Začínají vždy ve 21 hodin, trvají zhruba hodinu a půl a je nutné je rezervovat předem na pokladně prohlídkového okruhu na telefonním čísle +420 733 739 726 nebo na emailu prohlidky@klasterbroumov.cz. Vstupné je 250 korun pro dospělého a 210 korun pro děti.

Kromě prohlídek kláštera probíhají po celé léto v areálu broumovského kláštera kulturní akce, jako jsou výstavy v Dětské galerii Lapidárium, Galerii Dům a klášterní zahradě. Rovněž je možné navštívit open air divadelní představení Klicperova divadla v klášterní zahradě nebo pravidelné koncerty v sérii ArtCafé, jež se konají v sálu Kreslírna nebo v klášterní zahradě. Podrobnosti ke kulturnímu programu je možné najít na webu v kalendáři akcí.

V klášteře Broumov je také možné se ubytovat v Domě hostů, který je vybudován v bývalých mnišských celách. Prosté vybavení bývalých cel je uklidňující a je vhodné pro jednotlivce, páry i rodiny s dětmi. Blízkost klášterní restaurace U Tří růží i Café Dientzenhofer zajišťuje všem návštěvníkům kláštera dostatečný komfort a možnost užívat si barokní památku i blízkou kulturní krajinu.