Augustiniánské opatství Brno

Po stopách otce genetiky G. J. Mendela

  • Teaser-2.jpg

Víte, proč se jedno z největších náměstí v Brně nazývá Mendlovo? Přímo z tohoto náměstí totiž vede vstup do zahrady starobrněnského opatství, které tu stojí téměř 700 let. V těchto místech žil a pracoval jeden ze světoznámých průkopníků vědy na poli dědičnosti. Člověk, který nás může svou pílí, vytrvalostí a všestranností inspirovat i dnes. Přijďte se dozvědět více o skromném géniovi Gregoru Johannu Mendelovi.

Expozice Vám představí zakladatele genetiky v moderním pojetím a zdůrazní osobnost Mendela především jako všestranného člověka. Život Mendela je zachycen chronologicky a ukazuje, čím se Mendel v různých etapách svého života zabýval. Návštěvníci budou mít díky nové technologii promítání na skleněné příčky příležitost spatřit i vzdálená místa a dokumenty spojené s jeho životem.

Augustiniánské opatství na Starém Brně Vám aktuálně nabízí čtyři prohlídkové okruhy. Mendelovo muzeum (MM) a Muzeum starobrněnského opatství (MUSO) je možné navštívit s průvodcem i individuálně (bez předchozí rezervace). Okruh Zahrada, včelínBazilika, knihovna pouze s průvodcem po předchozí rezervaci.

Novinkou v nabídce je právě Muzeum starobrněnského opatství:

V době, kdy Brno ještě nebylo Brnem, se lidé scházeli v malém románském kostelíku u řeky Svratky. Tok řeky byl odkloněn a na tomto místě se dnes nachází rozhlehlé augustiniánského opatství. V autentickém prostředí kláštera návštěvníci mohou vidět unikátní předměty ze sbírek brněnských augustiniánů a archeologické nálezy spojené s počátky Starého Brna. Pozornost upoutají obrazárny sakrálního a profánního umění, stejně jako liturgické předměty a roucha používaná po staletí samotnými augustiniány.