Adventní program v Jihomoravském kraji

Vezměte rodinu, nebo přátele a vyražte na něco dobrého a za předvánoční atmosférou na jihomoravské památky. Program je bohatý, stejně jako nabídka dobrot všeho druhu.

  • objevujpamatky-advent-03.jpg

Znojmo - výstava "Barevné Vánoce" u Minoritů

minoritském klášteře můžete do 5. ledna navštívit výstavu vánočních ozdob Barevné Vánoce, která je doplněna texty o historii vánočních ozdob a zdobení stromků nejen na Znojemsku. Výstava nahlédne do nedávné historie a představí vánoční ozdoby, kterými zdobily stromečky už naše babičky a prababičky, ale také ty, které si pamatujeme z konce minulého století. Uvidíte průřez různých stylů, druhů, materiálů a součástí výstavy budou i fotografie, které jsou svědky vánoční atmosféry a příběhů rodin.

Znojmo - výstava Maškův kouzelný svět v Domě umění

Na výstavě Maškův kouzelný světDomě umění , která trvá do 26. ledna představíme sbírku originálních rodinných loutkových divadel z 20. let 19. století. Taky vás zavedeme do doby, kdy loutkářství zažívalo svůj největší rozkvět.

Loutky baví malé i velké

K vidění nebude pouze tvorba minulá, ale uvidíte také množství marionet a maňásků, které vyrábí rodina Maškova pro děti i dnes. Můžete se tak nechat unášet dobrodružstvím plným rytířů, princezen a draků. Pro zvědavé je možnost si ovládání loutek vyzkoušet a zahrát si dokonce loutkové divadlo.

Více infotmací naleznete na webu muzea ve Znojmě www.muzeumznojmo.cz

Brno - betlémy v Letohrádku Mitrovských

Jako každý rok, tak je i letos v Brně k vidění velmi úspěšná výstava Betlémů. Tradiční výstava s přibližně 60 betlémy je doplněná o vánoční floristické dekorace a stromečky s dobovými i dnešními ozdobami.

Můžete vidět například celoroční betlém od Ivany Langrové, která zhotovila z ovčího rouna celkem 105 postaviček a zvířat ve 25 scénách. Betlém vypráví biblický příběh Ježíše Krista od narození až po ukřižování. Tento originální výtvor je rozsahem i pojetím celostátní raritou!

Betlémy všech druhů, velikostí i národností

Kromě klasických betlémů ze dřeva, papíru či skla, jistě zaujme betlém z igráčků (Playmobil). Pokud nevíte, jak vypadají betlémy v jiných zemích, máme pro vás připraveny i exotické ukázky. Mezi unikáty rozhodně patří „hipsterský“ betlém z roku 2016, kde si trochu nezvykle pořizuje Josef mobilním telefonem selfie a tři králové přijíždějí do Betléma na segwayích. Výstava v letohrádku Mitrovských u brněnského výstaviště potrvá do 12. ledna.

Více informací naleznete na webu www.letohradekbrno.cz

Blansko - adventní výstavy, výtvarné dílny, divadlo a další

Advent na blanenském zámku se koná až do 24. prosince. Bohatý program zahrnuje výstavy Planetami Malého prince, Vlaky, vláčky, koleje nebo Na návštěvě u kašpárka, dále výtvarné dílny pro malé i velké návštěvníky, divadelní představení, koncerty nebo přednášky. Štědrodenní zastavení na nádvoří doplní betlémské světlo a pro zahřátí teplý nápoj nebo polévka.

www.muzeum-blanenska.cz

Slavkov - betlémy a vánoční ozdoby

Na zámku Slavkov – Austerlitz můžete až do 8. prosince navštívit bohatou výstavu betlémů. K vidění jsou radiční papírové betlémy, ale i betlémy z exotických krajin. Dominantu tvoří velký dřevěný betlém s postavami v téměř životní velikosti.

Doplňkem výstavy jsou pohlednice všech druhů s tématikou betlémů a vánočních stromečků. Tyto pohlednice zdobili a vyráběli děti a studenti slavkovských škol.

Více informací naleznete na webu www.zamek-slavkov.cz

Boskovice - betlém představí dominanty a obyvatele města

Muzeum regionu Boskovicka v bývalé hraběcí rezidenci v centru Boskovic vás zve od 10. prosince do 12. ledna na výstavu Boskovického betléma Jaroslava Koutného. Betlém, který je zasazený do židovské čtvrti znázorňuje boskovické reálie a obyvatele města z 30. a 40. let  minulého století. Jedná se opravdu o velmi netradiční pojetí betléma, které Vám zároveň přiblíží historii spojenou s tímto městem.

Více informací naleznete na webu www.muzeum-boskovicka.cz

Rajhrad - výstava Adventní a literární inspirace

V Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě se koná až do 2. února výstava Adventní a literární inspirace. Vydejte se do historických prostor benediktinského kláštera za náměty pro výzdobu domácností, vánoční přání, koledy a novoročenky. 

Jediným adventním symbolem nemusí být nutně zelený věnec se svícemi. Stejně tak závěr roku neprovázejí nutně a jenom koledy, že? Přijďte nahlédnout do literární a zvykoslovné historie spojené s netradičními výtvarnými kreacemi pro sváteční výzdobu.

Více informací naleznete na webu www.rajhrad.muzeumbrnenska.cz 

Předklášteří - na čem si pochutnávali naši předci

Do 16. února můžete v Podhoráckém muzeu v Předklášteří – v budově cisterciáckého kláštera Porta coeli navštívit výstavu Jídlo zimního času – od Dušiček po Hátu s dobrotami našich babiček a pra a prababiček. Výstava je zaměřena na různé druhy jídla z dob minulých. 

Jaké jídlo jedli naši předkové? Hlavně pečivo v období od svátku Všech svatých až po začátek měsíce února. Přijďte se podívat co se u nás peklo před více než 100 lety.

Více informací naleznete na webu www.predklasteri.muzeumbrnenska.cz