Adventní akce v kraji Vysočina

Připravili jsme pro Vás pár tipů, které památky můžete navštívit během adventu v kraji Vysočina a užít si předvánoční atmosféru

  • Muzeum-Velke-Mezirici-00.jpg

Benefiční koncert a výtvarná dílna v Novém Městě na Moravě

15. prosince v 16 hodin se v Horácké galerii uskuteční adventní benefiční koncert Brněnského orchestru lidových nástrojů. Kompletní výtěžek poslouží k nákupu vybavení oddělení dlouhodobě nemocných Nemocnice Nové Město na Moravě.

17. prosince od 14 do 20 hodin proběhne Patchworkový workshop. Chcete s patchworkem – technikou půlených čtverců začít? Přihlaste se na dvouhodinový workshop, během kterého si ušijete patchworkový základ vánočního prostírání, zkušené „patchworkářky“ vám rády pomohou, poradí a vysvětlí, jak vše dokončit, aby vás vlastnoručně vyrobené prostírání těšilo na svátečním stole.

Další informace naleznete na webu www.horackagalerie.cz

Vánoční výstava betlémů v Třebíči

Tradiční vánoční výstava betlémů v konírně třebíčského zámku nabízí návštěvníkům do 12. ledna pohled do současné betlemářské tvorby (nejen) na Tišnovsku. V letošním roce se představí spolek a betlemáři z Tišnovska. K vidění jsou betlémy např. ze dřeva, slaného těsta, háčkovaný či keramický betlém a nechybí ani několik betlémů mechanických. Betlémy z Tišnovska doplňují dřevořezby pana Romana Galeka z Jindřichova Hradce, který hledá inspiraci pro svou práci nejen v gotických řezbách. Dále je k vidění malý slaměný betlém polského výtvarníka Andrzeje Wrzecionka, který zapůjčilo Muzeum Karlova mostu. Třebíčské betlemářství je prezentováno velkým stavěcím betlémem Antonína Čelouda.

Více informaci naleznete na webu www.zamek-trebic.cz

Jarmark v Ledči nad Sázavou

Hrad Ledeč nad Sázavou srdečně zve na adventní jarmark, který se uskuteční 15. prosince od 10 do 16 hodin. Těšit se můžete na vystoupení dětí z mateřské školy Ledeč nad Sázavou, skupiny Ars Camerata, dechového dua či flašinetáře pana Martina Štěpánka. Sváteční atmosféru doplní prodej drobných výrobků a pochutin spojených s časem adventu.

www.hrad-ledec.cz

Historické i soudobé betlémy ve Velkém Meziříčí

Vyřezávané a papírové jesličky, ale také třeba betlém, nad nímž drží hlídku jednotka rychlého nasazení včetně bojového vrtulníku. V prostorách výstavního sálu velkomeziříčského muzea na zámku je až do 8. ledna instalovaná výstava vánočních betlémů.

Kromě tradičních zhotovení zahrnujících třeba skříňkové betlémy či již zmíněné papírové je představena také moderní tvorba Josefa Macholána ze Sudic na Třebíčsku. Vystavena je například část betlému rodiny Plachetských, který pochází z 19. století a z převážné většiny je vyřezávaný z lipového dřeva. Není ovšem vystaven ve své klasické podobě, ale po jednotlivých částech ve vitrínách, aby si návštěvníci mohli detailně prohlédnout například jednotlivá zvířata, darovníky či samotné jesličky.

www.muzeumvm.cz

Slavnostní vánoční výzdoba interiérů zámku v Dukovanech

O třetí adventní neděli vůně chvojí, vanilky a dalšího koření vykouzlí na zámku Dukovany tu pravou vánoční atmosféru. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky slavnostně vyzdobených hraběnčiných komnat s ukázkami vánočních tradic. Ve freskovém sále Pantheon zapěje koledy dětský sbor ZUŠ Hrotovice. Součástí akce, která potrvá ve vnitřních prostorách zámku od 10 do 15 hodin, je i rukodělný jarmark, kde nebude chybět zámecký punč.

www.zamekdukovany.cz