Adventní akce v dalších krajích ČR

Zveme Vás na památky za předvánoční atmosférou

  • m1-zimni-svojanov.jpg

Adventní koncert skupiny Capella Rederna na Valdštejně

Liberecký renesanční hudební soubor zavítá druhou adventní sobotu, 7. prosince od 14 hodin, na hrad Valdštejn. V kapli sv. Jana Nepomuckého představí pestrý vánoční repertoár z různých koutů Evropy. Akce je spojena s komentovanou prohlídkou Slavnostního sálu Klasicistního domu.

www.hrad-valdstejn.cz 

Advent na Svojanově se sváteční hostinou

Na návštěvníky čekají speciální adventní prohlídky hradu. Dozví se, jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyklosti. Nebude chybět sváteční výzdoba se stromečky, voňavé pečivo a vyprávění o zvycích. Čerstvě napečené perníčky provoní celý hrad. Vrcholem letošní hradní sezony je sváteční hostina v průřezu staletí o víkendu 14. a 15. prosince.

 

Návštěvníci mohou ochutnat zvěřinové výpečky, zelí se slaninou, pučálku, či kubu, ale třeba i šneky na bylinkách. Nebudou chybět ani sladké dobroty, jako ovesná kaše, vánočky a pletence. Nalévat se bude samozřejmě vánoční punč, a to jak s alkoholem, tak i bez něj.   

www.svojanov.cz

Vánoce na zámku v Kravařích

Tradiční víkendová vánočně laděná prodejní výstava s ukázkou lidových řemesel, historickým jarmarkem a bohatým doprovodným programem se uskuteční v areálu zámku 8. a 9. prosince od 9 do 17 hodin.

www.kravare.cz/pro-turisty/zamek-a-muzeum/

 

Příběh vánočního stromečku – 21 exemplářů na zámku Loučeň

I v letošním roce pro vás připravujeme speciální prohlídky zámku, kdy v každé komnatě naleznete jiný vánoční stromeček se svým příběhem. Prohlídky však nejsou zaměřeny pouze na vánoční stromečky, ale dozvíte se také, jak se slavily Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a jiné zajímavosti. To vše až do 12. ledna.

www.zamekloucen.cz

Vánoční výstavy a pohádkový víkend na Chvalském zámku v Praze

Vánoční pohádkový víkend pro děti se uskuteční 14. – 15. prosince. Těšit se můžete na komentované prohlídky zámku s vánočními tradicemi. V sobotu s půvabnou Popelkou a v neděli s udatným rytířem. Vyzkoušet můžete i patchworkovou tvořivou dílničku, kde si za drobný peníz vyrobíte netradiční ozdobu na vánoční stromeček.

Až do 2. února probíhají dvě vánoční výstavy - uvidíte krásné Jihočeské betlémy a k tomu interaktivní výstavu Dřevo, dřívko, dřevíčko, která přiblíží dětem zážitkovou formou význam a využití dřeva v historii i současnosti člověka. Vyzkoušet si můžete řezání kuláčků ruční pilou, výrobu hobliny, chůzi v tradičních dřevácích, vytvoření malé intarzie, poznávání druhů dřev a další hry a úkoly.

24. prosince pořádáme živý betlém s vánočními koledami, 12. ledna uzavřeme Vánoce tříkrálovým průvodem a živými velbloudy.

www.chvalskyzamek.cz

Živý betlém a varhanní koncert v Milevsku

Na závěr adventu – v neděli 22. prosince od 14 do 15.30 hodin – je na 1. nádvoří milevského kláštera pro veřejnost připravený živý betlém. O zpěv koled se postará soubor Kovářovan a nebude chybět ani svařené víno, čaj, nebo kvalitní káva na zahřátí. V bazilice bude probíhat doprovodný program v podání Vokalistek z Chyšek a Petry Kalinové, která rozezní barokní varhany.

www.klastermilevsko.cz

Do Roudnice nad Labem na vánoční prohlídky kláštera a za betlémy

Zveme vás na speciální komentované prohlídky roudnického kostela a kláštera. Tentokrát je cílem víc než jen prozkoumat objekt. Ukážeme si, jak výzdoba a vybavení kostela odráží čekání na nenápadný a tajuplný příchod Božího dítěte do našich životů. Zjistíme, jak figurkový betlém oslavuje narození Ježíška. Proč vlastně narozené Boží miminko leží ve slámě a obklopují ho pastýři a jejich zvířata? Po skončení prohlídky zveme na posezení a svařené víno do Klášterního klubu.

Adventní prohlídky: neděle 1. 12., 8. 12., 15. 12., 22. 12. vždy v 16:00 před kostelem
Vánoční prohlídky: úterý 24. 12. (Štědrý den) v 10:00 a 14:00 před kostelem

www.farnostroudnice.cz 

Putování po Podřípských betlémech

Klášter Roudnice má nový betlém z dílny paní Jiřiny Šustrové a o vánočních svátcích bude vystaven v rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu. Spolu s ním mohou návštěvníci vidět také tradiční historický betlém v kostele Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem a unikátní pohyblivý betlém z kukuřičného šustí v Bechlíně. Na Silvestra a na Nový rok lze všechny tři betlémy vidět v jediný den.

Betlém v kostele Narození Panny Marie (klášter Roudnice): 24.12. (Štědrý den) 10 – 16 h., 31.12. (Silvestr) 10 – 17 h., 1.1. (Nový rok) 14 – 17 h. 

https://www.facebook.com/KlasterRoudnice/

Betlém v rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu: 28.12., 29.12., 31.12., 1.1. v čase 12 – 15 h.

https://www.facebook.com/RotundaRip/

Podřípský betlém v Bechlíně: každý den 11 – 18 h., 24.12. (Štědrý den) 11 – 16 h.

https://www.facebook.com/ceskybetlem/