Nová asociace bude hájit zájmy nestátních památek otevřených veřejnosti

Arcibiskupský zámek v Kroměříži hostil signatáře dohody zakladatelů

  • IMG-20210126-124248.jpg

Opatření v boji proti koronaviru je postihují víc než mnohé další, přesto jejich hlas dosud nebylo slyšet. Zástupci nestátních veřejnosti otevřených památek proto vytvořili asociaci, která má hájit jejich ekonomické, právní a společenské postavení. K podpisu zakládací listiny se dnes (26. ledna 2021) sešli na Arcibiskupském zámku v Kroměříži.

Symbolicky ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památce UNESCO, došlo k deklaratornímu založení Asociace nestátních otevřených památek (ANOPA) – hradů, zámků, ale i technických památek, muzeí nebo zahrad, které jsou ve vlastnictví měst a obcí, neziskových organizací, církevních subjektů i soukromých majitelů.

Autor projektu Objevuj památky Mgr. Petr Lukas k dnešnímu založení sdělil: „Od roku 2018 se snažíme sdružovat a mediálně podporovat výhradně nestátní kulturní a technické památky, abychom tak postupně dopomohli k nastavení mediální rovnováhy v dosud ne zcela přiměřené a převažující prezentaci nejpopulárnějších státních památek. Za tři roky se k naší snaze připojilo více než sto památek soukromých, obecních, městských, krajských i církevních, a další se hlásí. Vznik Asociace nestátních otevřených památek v součinnosti s ‚Objevuj památky‘ vnímám jako přirozenou etapu rozvoje našeho projektu, přičemž rozšíření o nové formy spolupráce jistě napomohou k dalšímu růstu stávající marketingové platformy“.
 
Bližší informace o celé události - zde.
×
Newsletter